روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی

السلام علیکِ یا عزیزه الزهراء
روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی
این سایت کاملا شخصی می باشد
آخرین نظرات

۳۶ مطلب در آبان ۱۳۹۳ ثبت شده است
کشف یک جنگل زیر زمینی در نزدیکی کربلا + عکس
تصویر این چاله و جنگل زیبا در فضای مجازی منتشر شده و به سرعت در حال انتشار است و بسیاری از کاربران در مورد آن بحث و تبادل نظر می کنند.

۳ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۵ آبان ۹۳ ، ۱۶:۰۱
مجتبی مهرجو

بسم رب الحسین 

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۵ آبان ۹۳ ، ۱۲:۱۷
مجتبی مهرجو

"نخل گردانی، طبق کشی، طشت گذاری، دسته‌های شاخسی واخسی، زارخاک، گِل مالی، بیل زنی و..." تنها مشتی از خروارها جلوه‌ها و مراسم‌های عزاداری است که مردم شهرهای مختلف ایران در این روزها و شب‌های عزای سید و سالار شهیدان انجام می‌دهند. محرم و عاشورا در فرهنگ مذهبی شیعه‌ها همواره جایگاه خاص و برجسته‌ای دارد و زمینه ساز مجموعه‌ای از سنت‌ها و مراسم‌هایی است که در طول تاریخ به عنوان میراثی معنوی نسل به نسل و سینه به سینه به دیگران منتقل می‌شود. این‌ها گوشه‌‌ای از آداب و رسومی است که مردم اقلیم‌های مختلف در شهرهایشان برگزار می‌کنند.


آذری‌ها: طشت‌ گذاری

عزاداری شهرهای آذربایجان و اردبیل با دو رسم خاص "طشت گذاری" و دسته‌های "شاخسی، واخسی" معروف است که با مرثیه‌ها و آداب خاصی برگزار می‌شود. دسته‌های عزاداری "شاخسی، واخسی" (شاه حسین، وای حسین)، بنابر سنت دیرینه آذربایجانیان، همه ساله از دهه آخر ماه ذیحجه، فعالیت خود را شروع می‌کنند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۴ آبان ۹۳ ، ۱۱:۱۳
مجتبی مهرجو
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۴ آبان ۹۳ ، ۱۱:۰۶
مجتبی مهرجو

مروری کوتاه بر ورود امام حسین (ع) به کربلا و وقایع روز عاشورا

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


حسین(ع) برخلاف آنچه غافلان از سر دشمنی بر زبان می‌رانند، نه تنها مظهر جنگ و خونریزی و خشونت نبود که نماد بی‌بدیل مظلومیت و شهادت است. او به کربلا نیامد که انتقام بگیرد، آمد که دیگران در طول تاریخ، انتقام خون پاک او و یارانش را از یزیدیان زمانه بگیرند. حسین به کربلا نیامد تا بجنگد، آمد تا شاهدی باشد هماره زنده بر مظلومیت حق و فریبندگی باطل، او نه برای خونخواهی، که برای عدالت طلبی و شهادت در سرزمین بلاخیز کربلا قدم گذاشت. حسین(ع) و یارانش با جان و ایمان آمده‌ بودند تا نه خون دشمن، که خون خود بریزند و اسوه‌ ایثار و فداکاری برای تمامی عاشوراها و کربلاهای تاریخ باشند.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۴ آبان ۹۳ ، ۱۱:۰۴
مجتبی مهرجو

عزاداری در محرم یکی از آئین های مورد توجه شاهان قاجار به شمار می رفت و آنها از این فرصت برای نشان داد پایبندی خود به شرع و ارادتشان به اهل بیت(ع) استفاده می کردند.

در عصر قاجار با شروع ماه محرم خیابان ها و کوچه و شهر به پرچم های سیاه مزین می شد و در تهران در نزدیک به دویست هیات مراسم عزاداری بر قرار بود؛ در این میان شاهان نیز همراه با مردمی که رسوم و آداب عزاداری محرم را به جا می آوردند مراسم سوگواری برگزار می کردند.

ناصرالدین شاه قاجار که سخت خود را شیفته معصومین و بویژه امام حسین(ع) نشان می داد شاید بیش از دیگر شاهان قاجار خود را پایبند به عزاداری عاشورا می دانست. او در طول دوران سلطنت خود با ساخت تکیه دولت که گفته می شود بر اساس ساختمان "رویال البرت هال" در لندن طراحی شده بود هر شب مراسم روضه خوانی و سوگواری برگزار می کرد. در این میان مورخان علاقه زیاد شاه به اجرای نمایش تعزیه را دلیلی بر بنای تکیه دولت در دوره او می دانند.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۴ آبان ۹۳ ، ۱۰:۵۹
مجتبی مهرجو

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


پیدایش سرزمین کربلا به دوران بابلی ها بازمی گردد. در آن زمان این سرزمین مجموعه ای از روستاها بوده است که برای بابلی ها تقدس خاصی داشته است و آنها مردگانشان را در این سرزمین دفن می کردند. نام "کربلا" در آن عصر، "کرب ایلا" بود که در زبان بابلی به معنی "خانه خدا" است.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۴ آبان ۹۳ ، ۱۰:۴۷
مجتبی مهرجو

بسم الله

خبرگزاری فارس: تصاویر/ابوالفضلی های جنگ

تصاویری که خواهید دید رزمندگانی هستند از لرستان که ارادت خاص‌شان به حضرت عباس علیه السلام معروف بود. شاید همین علقه بود که باعث شد اسم تیپ‌شان را در جنگ به اسم علمدار کربلا بگذارند.

۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۴ آبان ۹۳ ، ۱۰:۳۵
مجتبی مهرجو

بسم الله

کنیه «علی اکبر» را «ابوالحسن» دانسته‌اند؛(1) ابوالحسن علی اکبر، در یازدهم ماه شعبان سال سی و سه هجری ولادت یافت. در حادثه کربلا حدود بیست و هفت سال داشت.(2) این نقل با سخن «ابن ادریس» و نقل دانشمندان تاریخ‌نگار و نسب‌شناس همخوانی دارد. آنان گفته‌اند:

«علی بن الحسین علیه السلام در اوائل خلافت عثمان بن عفان به دنیا آمده و از جد بزرگوارش حضرت علی بن ابیطالب(علیه السلام) نقل حدیث فرموده است.»(3)
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۴ آبان ۹۳ ، ۱۰:۳۴
مجتبی مهرجو

بسم الله
«بعثت خون»؛ ۱۴۳۳ هجری قمری

هشتمین برنامه از سری برنامه‌های سال دوم بعثت خون، «بدرقه‌ی ستاره‌ها» نام دارد که روایتی است کوتاه از حضور همسر و خانواده‌ی جنادة ابن حارث انصاری و ماجرای شهادت اعضای این خانواده در کربلا. متن زیر بخش کوتاهی از این رویداد است که توسط جناب آقای دکتر محمدحسین رجبی دوانی از کارشناسان تاریخ اسلام و تشیع بیان شده است:

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۴ آبان ۹۳ ، ۱۰:۳۳
مجتبی مهرجو