روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی

لَبَّیکَ الّلهُمَّ لَبَّیکَ، لَبَّیکَ لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ، إنَّ الْحَمْدَ وَ النِّعْمَةَ لَکَ وَالْمُلکَ، لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ

روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی

لَبَّیکَ الّلهُمَّ لَبَّیکَ، لَبَّیکَ لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ، إنَّ الْحَمْدَ وَ النِّعْمَةَ لَکَ وَالْمُلکَ، لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ

روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی
این وبلاگ کاملا شخصی می باشد
mehrjoor.ir
آخرین نظرات

۶ مطلب در خرداد ۱۳۹۸ ثبت شده است

شنبه, ۱۸ خرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۳۱ ب.ظ

سرمایه گذاری خارجی

مصاحبه اختصاصی با روزنامه کره جنوبی

1- بر اساس قوانین ایران، اتباع خارجی با محذوراتی در زمینه مالکیت روبرو هستند. آیا چنین محذوراتی در دیگر کشورها نیز متداول است؟

این مسأله به سیاست کشورها در زمینه جذب سرمایه گذار باز می‌گردد. مثلا کشورهایی چون ترکیه و مارات متحده عربی در این زمینه محدودیتی ندارند و حتی حاضر هستند به ازای سرمایه گذاری اقامت دائم نیز به شما اعطا کنند. یا در کشورهای غربی نیز سرمایه گذای بر روی ملک توسط اتباع خارجی دنبال می‌شود. البته هستند کشورهایی که اجازه خرید به خارجی‌ها نمی‌دهند. این سیاست‌ها جنبه‌های مختلفی دارد به عنوان مثال برخی از کشورها که با کاهش رشد جمعیت مواجه هستند به دنبال جذب جمعیت از سایر نقاط دنیایند و برخی دیگر این حربه را به کار می‌برند تا رونقی به صنعت ساخت و ساز شان بدهند که یک صنعت مولد و مادر به حساب می‌آید. کشور ما نیازی به جمعیت ندارد که بخواهد از این رویه دفاع کند. البته رعایت حقوق مالکیت یکی از ارکان مهم توسعه است. یعنی اگر کشوری قانون مالکیت را رعایت کند انباشت سرمایه در آن کشور محقق می‌شودو تمایل سرمایه گذاری در آن بالا می‌رود. یکی از مواردی که برای اسنادی که برای نظریه کوتاه مدت بودن جامعه ایران مطرح می‌شود همین نبود احترام به مالکیت است. قطعا برای جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در کشور باید رویه خود را در برخورد با مالکیت افراد تغییر دهیم.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ خرداد ۹۸ ، ۱۲:۳۱
مجتبی مهرجو
شنبه, ۱۸ خرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۲۹ ب.ظ

زنگ خطری که شنیده نمی‌شود

همدلی| آذر لطفی: جامعه به خبرهای بد و خشونت‌بار عادت کرده است و دیگر خشونت‌بارترین خبرها را هم تنها برای ساعاتی می‌تواند نگاه شهروندان را به خود معطوف کند. پیامک‌های طعنه‌آمیز و طنزآمیز در برخورد با اتفاقات خشن در جامعه مثال روشنی از این بی‌تفاوتی و عادت به خبرهای از این دست در جامعه است، اما با این حال در چند وقت اخیر شاهد اتفاق‌های خشونت‌باری بودیم که به نظر می‌رسد مرزهای خشونت را جابه جا کرده و ضرورت تامل و بررسی بیشتر پدیده خشونت را پیش از پیش گوشزد می‌کند.
اگر چه خشونت در جامعه و اساسا جوامع بشری موضوع تازه‌ای نیست و هر روز خبرهایی که از رواج خشونت در جامعه ما حکایت دارد که به سر تیتر رسانه‌ها راه پیدا می‌کند، اما هفته گذشته شاهد خبرهای عجیبی از خشونت بودیم. خبرهایی که نشان داد خشونت را دیگر نباید فقط در قشر متوسط یا فرودست جامعه جستجو کرد، بلکه این پدیده به قشر و طبقه روسا و وزرا نیز سرایت کرده است و آنان نیز فارغ از پست، مقام، تحصیلات و شخصیت اجتماعی و سیاسی خود، تحت شرایط خاصی چاره را در اسلحه‌کشی و آدم‌کشی می‌دانند و دست به عملی می‌زنند که با وجهه سیاسی اجتماعی و شخصیت معقولی که مردم از آنان سراغ دارند فرسنگ‌ها فاصله دارد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ خرداد ۹۸ ، ۱۲:۲۹
مجتبی مهرجو
پنجشنبه, ۹ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۰۵ ق.ظ

فغان امریکا از جبهه مقاومت


همدلی| فرا رسیدن روز قدس فرصتی در اختیار پژوهشگران و محققان قرار می‌دهد که شرایط منطقه‌ای و جهانی را بار دیگر بازخوانی کنند و سطوح طرفین مخاصمه که مصداق بارز مبارزه حق و باطل است را بسنجند. پس از 40 سال که جمهوری اسلامی حقوق مسلمانان را فریاد کرده است، امروز شاهد افول نفوذ استکبار و افزایش نفوذ معنوی انقلاب اسلامی هستیم. امروز قدس به نمادی بین المللی بدل شده است و مظلومیت فلسطینیان را فریاد می‌کنند و هر سال صدایی رساتر پیدا می‌کند. عضو کمیسیون جمعیت دفاع از ملت فلسطین و مدرس دانشگاه با بیان اینکه امریکا از جبهه مقاومت به شدت عصبانی است به همدلی گفت: امریکا و اسرائیل و حامیان منطقه‌ای آنان حاضر به رشد و توسعه انقلاب اسلامی در منطقه نیستند و از بین رفتن اسرائیل را یک ننگ بزرگ برای خودشان به حساب می‌آورند.
عضو کمیسیون جمعیت دفاع از ملت فلسطین و مدرس دانشگاه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما با بیان اینکه هر سال اهمیت روز قدس نسبت به سال‌های گذشته افزایش می‌یابد اظهار کرد: افزایش لزوم و اهمیتی که این روز در هر سال بیشتر از گذشته می‌یابد، نشان از زنده بودن و پویایی روز قدس دارد که یادگاری ماندگار از امام خمینی(ره) است.
«روح‌الله مهرجو» با بیان اینکه امریکا بدون پرده پوشی از رژیم غاصب صهیونیستی حمایت می‌کند و به دنبال تثبیت منافع تندروهای اسرائیلی است افزود: دست راستی‌ها در امریکا و رژیم اشغالگر قدس بدون پرده پوشی از اهداف پلید خود می‌گویند. وی با اشاره به اینکه انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس پیام سیاست این کشور را به جهان صادر کرد تصریح کرد: امروز که مستکبران تمام قد در مقابل حق و حقیقت صف آرایی می‌کند، روز قدس فرصت بزرگی برای آزادیخواهان و حق طلبان سراسر جهان فراهم کرده است.
عضو کمیسیون جمعیت دفاع از ملت فلسطین با بیان اینکه این روزها برخی کشورهای عربی نیز بر خلاف گذشته که حداقل در ظاهر از فلسطین حمایت می‌کردند به رژیم صهیونیستی پیوستند ادامه داد: امروز مساله فلسطین مساله جهان اسلام به تنهایی نیست، بلکه مساله‌ای برای بشریت است که انسانیت را پایمال می‌کند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۹ خرداد ۹۸ ، ۱۰:۰۵
مجتبی مهرجو
سه شنبه, ۷ خرداد ۱۳۹۸، ۰۹:۰۲ ق.ظ

یاداشت اختصاصی ماهنامه فکر اقتصادی


دبیر تحریریه ماهنامه فکر اقتصادی

روح الله مهرجو،پژوهشگر اجتماعی و مدرس دانشگاه پایگاه خبری فکراقتصادی_ شغل مهمترین عامل آرامش روحی و روانی مردم در جامعه امروزی است. داشتن یک شغل خوب به معنای درآمد اقتصادی برای گذران زندگی است. به همین دلیل به نخستین اولویت انسان‌ها بدل شده است. وقتی این مهم حاصل می‌شود، امنیت شغلی مبحثی است مطرح می‌شود و مورد کنکاش و بررسی عالم علوم اجتماعی و حتی نظریه پردازان حوزه‌های مختلفی، اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی می‌شود. اینکه انسان تا چه زمانی می‌تواند کار کند و پس از آن چه اتفاقی برای آینده‌اش می‌افتد و یا اگر در حین کار با مشکل مواجه شد و نتوانست کار کند، چه سرنوشتی پیدا کرد، همه و همه جای بحث و تبادل نظر دارد. روح الله مهرجو، پژوهشگر اجتماعی و مدرس دانشگاه معتقد است: بحث شغل برای انسان قدمتی دیرینه دارد و فلاسفه و دانشمندان از گذشته تا کنون به این مسأله پرداختند به طوری که افلاطون درباره شغل انسان و تربیت او به تفصیل سخن می‌گوید و نظریات خود را بسط و گسترش می‌دهد. .........................................................................................................................

http://www.fekreeghtesadi.ir/wp-content/uploads/2019/05/30.pdf

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ خرداد ۹۸ ، ۰۹:۰۲
مجتبی مهرجو
سه شنبه, ۷ خرداد ۱۳۹۸، ۰۹:۰۱ ق.ظ

تأمین اجتماعی در محاصره مطالبه از دولت

روح الله مهرجو،پژوهشگر اجتماعی و مدرس دانشگاه پایگاه خبری فکراقتصادی_ شغل مهمترین عامل آرامش روحی و روانی مردم در جامعه امروزی است. داشتن یک شغل خوب به معنای درآمد اقتصادی برای گذران زندگی است. به همین دلیل به نخستین اولویت انسان‌ها بدل شده است. وقتی این مهم حاصل می‌شود، امنیت شغلی مبحثی است مطرح می‌شود و مورد کنکاش و بررسی عالم علوم اجتماعی و حتی نظریه پردازان حوزه‌های مختلفی، اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی می‌شود. اینکه انسان تا چه زمانی می‌تواند کار کند و پس از آن چه اتفاقی برای آینده‌اش می‌افتد و یا اگر در حین کار با مشکل مواجه شد و نتوانست کار کند، چه سرنوشتی پیدا کرد، همه و همه جای بحث و تبادل نظر دارد. روح الله مهرجو، پژوهشگر اجتماعی و مدرس دانشگاه معتقد است: بحث شغل برای انسان قدمتی دیرینه دارد و فلاسفه و دانشمندان از گذشته تا کنون به این مسأله پرداختند به طوری که افلاطون درباره شغل انسان و تربیت او به تفصیل سخن می‌گوید و نظریات خود را بسط و گسترش می‌دهد.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ خرداد ۹۸ ، ۰۹:۰۱
مجتبی مهرجو
سه شنبه, ۷ خرداد ۱۳۹۸، ۰۸:۵۹ ق.ظ

رسانه بستر جنگ اقتصادی ایران و آمریکا

روح الله مهرجو ‪-‬ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، آمریکایی‌ها دوست نداشتند بپذیرند حکومتی بر نگین خلیج فارس حکم براند که با آن‌ها هماهنگ نباشد و از منافع دول غربی دفاع نکند. بنابراین از همان روزهای نخست انواع اقدامات را در پیش گرفتند تا این نهال تازه جوانه زده را به هلاکت برسانند. ترور و انواع مختلف کارشکنی‌ها میسر واقع نشد و بالاخره جنگی نا برابر آغاز شد که هشت سال به طول انجامید. جنگی که روی کاغذ بازنده آن مشخص بود و صدام در ذهن خود می‌پروراند که سه روزه در تهران با رسانه‌ها صحبت خواهد کرد. همان موقع اگرچه دنیا کار جمهوری اسلامی را تمام شده می‌انگاشت اما ملتی بودند که هرگز نپذیرفتند که کارشان تمام شده است. جالب اینکه امروز نیز همان تجربه تکرار شد.
ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» وارد خلیج فارس شد تا ایرانیان را به وحشت اندازد، چشم دنیا دوباره به خاورمیانه جلب شد و شاید خیلی‌ها کار ایران را تمام شده دانستند، اما همان زمان که امریکا در سر می‌پروراند که با حرکت دادن این ناو که نام رئیس جمهور خوشنام آمریکا را بر پیشانی دارد می‌تواند به مقاصد خود برسد، در کمال ناباوری مردم ایران همانند سال‌های حماسه هیچ وقعی به آن ننهادند و به اجرای موسیقی‌های نامناسب در مدارس پرداختند و بیشتر بحث‌ها و تبادل نظرها در فضای مجازی به این مساله اختصاص یافت.
امریکا که نتوانست از این مانور بازخورد مناسب را بگیرد، سخن خود را تغییر داد. حالا امریکا و در راس آن رئیس جمهوری نامتعادل قرار دارد که بیشتر به توییت علاقمند است. اگرچه کارزار جنگ اقتصادی است و امریکا نیز بیشتر از همین حربه سود می‌جوید تا به اهداف خود دست یابد، اما ابزار جنگ همین رسانه است. رسانه‌ای که صدام می‌خواست پس از سه روز که از 31 شهریور ماه باید حسابش کنیم در تهران با آن‌ها به گفت‌و‌گو بنشیند، امروز مهملی برای درگیری شده است.
دیگر تجهیزات و ادوات جنگی در آن مهم نیستند، بلکه باید دید کدام طرف به موقع و با سرعت بیشتری از آن بهر‌ه می‌گیرند. البته طرف ایرانی باید در هنگام مبارزه، زمان اتصال فیلتر شکن را نیز محاسبه کند تا بتواند تمام قد پای جنگ بیاید، ترامپ توییت می‌کند، ظریف جواب می‌دهد. مردم ایران هم به مانند همیشه لطیفه‌های خود را می‌سازند و همه و همه در همین بستر فضای مجازی رخ می‌هد. ترامپ توییت می‌کند، ظریف جواب می‌دهد، مردم نظر می‌دهند و تحلیل‌گران طرفین به بررسی می‌پردازند- جای یک نکته خالی است که البته چهره تحلیلگران کاخ سفید از لطیفه‌های گوناگونی که مردم ایران برای ترامپ می‌سازند و از جنگ می‌گویند، غیر قابل پیش بینی است-. به عبارت دیگر شاید اگر فضای مجازی به شدت امروز گستره نمی‌یافت، تا کنون جنگ واقعی صورت می‌گرفت چون مجالی برای سخن گفتن‌ها و بازخورد گرفتن‌ها نبود. بنابراین اینجا فضای مجازی موثر واقع شده است و در عمل جلوی اقدامات شتابزده را گرفته است.
خیلی از پاسخ‌ها و اهداف جنگ را می‌توان با همین رسانه‌های مجازی به دست آورد تا نیازی به اردوکشی نباشد. این روزها به جای اینکه سخنگوی کاخ سفید، سخنی بگوید و یا سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه امریکا ادیبانه چند بیتی از حافظ بخواند، توییت‌های ترامپ و ظریف رد و بدل می‌شود. تهدیدها و رجزخوانی‌ها صورت می‌گیرد و این بار اسفندیاری ناپاک رستم را دست بسته می‌خواهد اما نسل رستم با یک هشتک ترامپ را به سخره می‌گیرند. تا امروز که رئیس جمهور ایالات متحده اعلام می‌کند ما به دنبال جنگ نیستیم، جنگ اقتصادی را دنبال می‌کنیم. سخن را تمام می‌کند و به دنیا می‌گوید که کار ایران را نمی‌توان با قلدری به پیش برد. حالا همه این اتفاقات در بستر فضای مجازی و رسانه رخ داده است و اگر نبود شاید تا کنون جنگ نابرابر شروع شده بود اما همین رسانه به امریکا گفت که ایران زمین حاضر به معامله بر روی ارزش‌ها و باورهای خود نیست.
رسانه همه این اقدامات را انجام داد و نشان داد که هر روز حرف برای گفتن دارد و می‌تواند در برهه‌های مختلف زمانی نقش حیاتی خود را ایفا کند و همه را وادارد که خود را با او هماهنگ کنند. «ویل دورانت» خالق اثر سترگ «تاریخ تمدن»، زمانی که احساس کرد رسانه‌های جمعی در حال کنار زدن کتاب‌های او هستند، تصمیم گرفت که برای ماندگاری آثارش به رسانه‌های آن زمان پناه آورد و در نهایت کتاب دیگری چون «قهرمانان تاریخ» را خلق کند که متن آن را برای خوانش در استودیو نگاشته بود. اینجا هم باز رسانه باعث شد که خدمتی دیگر به بشریت صورت گیرد.
البته هنوز یک سوال باقی مانده است که آیا باز هم می‌توانیم توسط رسانه‌ها سورپرایز شویم یا خیر؟ آیا رسانه باز هم برگی دارد که رو کند و در حالی که همه گمان می‌کنند با شبکه‌های اجتماعی، رسانه حرف جدیدی ندارد، دوبار انسان را شگفت زده کند. هیچ چیز معلوم نیست و دیگر نمی‌دانیم که آیا می‌توان بیش از امروز در دنیای رسانه گام برداشت و یا خیر؟
البته متخصصان علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی می‌گویند که می‌شود و باید منتظر نقشی دیگر از این بازیگر تمام عیار باشیم. یعنی اگر انسان بتواند به هوش مصنوعی عمومی و یا ابر هوش مصنوعی برسد، نمی‌توان پیش بینی کرد که رسانه چه قدرتی پیدا می‌کند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ خرداد ۹۸ ، ۰۸:۵۹
مجتبی مهرجو