روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی

لَبَّیکَ الّلهُمَّ لَبَّیکَ، لَبَّیکَ لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ، إنَّ الْحَمْدَ وَ النِّعْمَةَ لَکَ وَالْمُلکَ، لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ

روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی

لَبَّیکَ الّلهُمَّ لَبَّیکَ، لَبَّیکَ لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ، إنَّ الْحَمْدَ وَ النِّعْمَةَ لَکَ وَالْمُلکَ، لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ

روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی
این وبلاگ کاملا شخصی می باشد
mehrjoor.ir
آخرین نظرات

۱۰۶ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۳ ثبت شده است

دوشنبه, ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۰۶:۵۶ ب.ظ

شخصیت و فضایل حضرت احمد بن موسی(علیهما السلام)

بسم الله

حضرت سید امیر احمد(علیه السلام) ملقب به شاهچراغ و سیدالسادات الاعاظم، فرزند بزرگوار امام موسی کاظم(علیه السلام) و برادر امام رضا (علیه السلام) است. در فضیلت احمد بن موسی(علیهما السلام) سخن بسیار است. به طور کلی از آنچه نسب شناسان، علمای رجال، محدثان، محققان، مورخان،‌ مولفان و نویسندگان در خصوص احمد بن موسی(علیهما السلام)  و فضایل وی نوشته اند،‌ بر می آید که او کریم، شجاع، فاضل،‌ صالح، پرهیزگار، صاحب ثروت و منزلت، بزرگوار و با عزت بوده و نزد پدرش منزلتی خاص داشته است. شب ها تا صبح به عبادت مشغول بود، با قلم خود، ‌قرآن بسیار نوشت و شخصی موثق و راوی احادیث زیادی از نیای خود بود.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۹ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۸:۵۶
مجتبی مهرجو
دوشنبه, ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۰۶:۵۵ ب.ظ

کرامات حضرت شاهچراغ (علیه السلام) - شفا یافتگان

بسم الله


رویای شگفت انگیز

یکی از رزمندگان جبهه های حق علیه باطل با توسل به حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(علیهما السلام) بهبودی خود را بدست آورد.رزمنده اسلام منصور قاضی زاده در گفتگو با خبرنگاران رسانه های گروهی اظهار داشت:در عملیات والفجر یک، بر اثر اصابت گلوله کاتیوشا و موج انفجاری که نزدیکی من صورت گرفت ابتدا ذات الریه گرفتم و بعد دردی کشنده سراسر کمر و پایم را فرا گرفت تا اینکه به کرمان برای معالجه انتقال یافتم. در این شهر بعد از اینکه پزشکان مرا جواب کردند، گفتند امکان دارد در تهران معالجه شوم. پایم دیگر حرکت نمی کرد، دردم به قدری بود که نمی توانستم به تهران بروم. از طرفی از معالجه خود ناامید بودم. چون پزشکان گفته بودند بر اثر صدمات وارده به رگ کمر و نخاع امکان دارد دیگر نتوانم فعالیت بدنی داشته باشم. شب را با دعای کمیل و توسل به امامان آغاز کردم، نیمه های شب وقتی که در میان درد جانفرسا به خواب رفتم، در رویا منظره ای عجیب دیدم. توی خواب، صحرائی در نظرم مجسم شد، لبانم خشک بود و دنبال نجات دهنده ای می گشتم. در همین حال آقایی به من نزدیک شد، خوب که دقت کردم دیدم آن آقا شهید آیت الله دستغیب است. ایشان جلو آمدند و با همان لهجه شیرازی از من سوال کردند: «به دنبال چه می گردی؟» من جریان را گفتم ایشان گفتند: ((آن چیزی که که تو دنبال آن هستی در این بیابان پیدا نخواهی کرد، تو باید از احمد بن موسی یاری طلبی)). در میان درد و ناله صبح از خواب برخاستم و به نزد سیدی بنام ((خوشرو)) رفته، جریان ماوقع و آنچه را که در خواب دیده بودم با ایشان در میان گذاشتم. وی توصیه نمود که هرچه زودتر به شیراز بروم. بعد از وضو وارد حرم مطهر شدم. در کنار حرم پاهایم لیز خورد و ضعفی سراسر بدنم را فرا گرفت. دوباره دست به ضریح گرفتم و تضرع و زاری را آغاز نمودم که از حال رفتم. بخود که آمدم احساس کردم دیگر دردی در پاها و کمرم نیست. بلند شدم و راه رفتم و از حرم بیرون آمدم. در آستانه صحن مطهر عصایم را به یکی از خدام آستان دادم و گفتم دیگر به این نیازی ندارم.                       

    خرداد ماه 64

 

 عنایت به خانواده شهداء

بانو تقی زاده خواهر یکی از شهداء که از چهار سال قبل دچار بیماری شده و از دو هفته پیش  دچار اختلال حواس، لالی زبان و فلج قسمتی از بدن شده بود در حرم مطهر احمدبن موسی(علیهما السلام) شفا یافت. در پی شفای این خواهر که ظرف چهار سال بیشتر تلاشهای گروهی از پزشکان برای معالجه وی مثمر ثمر واقع نشده بود، مراسم دعا و نیایش با حضور سید محمد مهدی دستغیب تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی(علیهما السلام) برگزار شد.           

     18/4/1365

 

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۹ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۸:۵۵
مجتبی مهرجو
شنبه, ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۱۰:۵۴ ب.ظ

وفات ابراهیم پسر حضرت محمد(ص) در سال دهم هجری قمری

بسم اللهپیامبراکرم(ص) دارای دو پسر به نام های: عبدالله و قاسم، معروف به طیب و طاهر و چهار دختر به نام های: زینب، رقیه، ام کلثوم و حضرت فاطمه زهرا(س) بود، که همگی از خدیجه کبری(س) بودند و در مکه معظمه دیده به جهان گشوده بودند. از همسران دیگر، فرزندی نداشت مگر از ماریه قبطیه.
مقوقس پادشاه مصر در سال هفتم قمری به همراه پاسخ نامه پیامبر(ص)، کنیزی به نام "ماریه" را برای آن حضرت ارسال نمود. این کنیز که به همسری پیامبراکرم(ص) افتخار یافت، در سال هشتم قمری، فرزندی پسر برای آن حضرت به ارمغان آورد.
پیامبر(ص) نام مولود خویش را ابراهیم گذاشت و وی را بسیار دوست می داشت. اما این کودک خردسال و محبوب پیامبر(ص)، عمر چندانی نکرد و در کمتر از دو سالگی وفات یافت. وی به مدت یک سال و ده ماه و هشت روز و به روایتی دیگر، یکسال و شش ماه و چند روز زندگی کرد و سپس بیمار شد و در همان بیماری، در 18 رجب سال دهم قمری بدرود حیات گفت.
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۷ ارديبهشت ۹۳ ، ۲۲:۵۴
مجتبی مهرجو

بسم الله 


 حضرت سید امیر احمد(علیه السلام) ملقب به شاهچراغ و سیدالسادات الاعاظم، فرزند بزرگوار امام موسی کاظم(علیه السلام)و برادر بزرگ امام رضا (علیه السلام) است.پسران امام هفتم علیه السلام بنا به مشهور نوزده نفر می باشند. حضرت احمد بن موسی(علیهما السلام) و حضرت محمد بن موسی(علیهما السلام)  از یک مادر که ((ام احمد)) خوانده میشد متولد گردیدند.

فضائل مادر حضرت شاهچراغ(علیه السلام)

علامه مجلسی در کتاب ((مراة العقول)) در شرح حدیث پانزدهم می گوید:

ام احمد مادر بعضی اولاد آن حضرت می بود و او داناترین، پرهیزگارترین و گرامی ترین زنهایش در نزد آن حضرت بود که اسرار خود را به وی می سپرد و اماناتش را نزد او ودیعه می نهاد.

در کتاب اصول کافی در باب ((امام در چه زمانی می داند امام است)) آمده است که حضرت امام موسی(علیه السلام)  امانت سر به مهری به ((ام احمد)) سپردند و فرمودند بعد از شهادت من هر کس از اولاد من در طلب این امانت آمد خلیفه و جانشین من است، با او بیعت نما که جز خدا کسی خبر از این امانت ندارد. بعد از شهادت امام موسی(علیه السلام) حضرت امام رضا(علیه السلام) به نزد ام احمد آمدند و امانت پدر را طلبیدند. ام احمد بگریه افتاد و دانست که امام (علیه السلام) شهید شده اند. پس آن بانوی محترمه امانت را بر حسب وصیت آنحضرت به امام رضا(علیه السلام) تقدیم نمود و با ایشان بعنوان امام هشتم شیعیان بیعت کرد.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۷ ارديبهشت ۹۳ ، ۲۲:۰۳
مجتبی مهرجو
شنبه, ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۱۰:۰۲ ب.ظ

از کوه صفه تا ساحل زاینده‌رود(نکته)

بسم الله
Click for larger version

داستان مخالفت اصلاح‌طلبان با تدفین شهدای گمنام در نقاط مختلف کشور را مردم ایران به یاد دارند و فراموش نمی‌کنند که در آن دوران با این تهمت که دست‌اندرکاران تدفین شهدا می‌خواهند از شهدا بهره‌برداری ابزاری کنند، با تدفین شهدای گمنام در دانشگاه‌ها و مراکز عمومی و خاص کشور مخالفت می‌کردند.
البته مرور زمان نشان داد که این ادعا کاملا پوچ و بی‌اساس بود چرا که تدفین شهدا پس از پایان دوره اصلاحات ادامه یافت و در طول سال‌های اخیر برکات و ثمرات آن در راستای ترویج فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت برای همگان آشکار گردید.
نکته‌ای که احساس کردم یادآوری آن بی‌مناسبت نخواهد بود خاطره تدفین شهدای گمنام در «کوه صفه» اصفهان است که در آن ایام و در دوران اصلاحات، مطابق معمول با تدفین شهدا در پارک کوه صفه اصفهان نیز به شدت مخالفت شد؛ ولی پس از توجیه و استدلال و با حمایت مردم این کار به خوبی و به زیبایی انجام گرفت و هم‌اکنون یکی از مراکز معنوی شهر اصفهان این نقطه نورانی است. اگرچه پس از تدفین، نماینده دولت وقت (استاندار اصفهان) حاضر نشد به زیارت شیران بیشه رزم که در کوه صفه آرمیده بودند، برود و به جای آن به عیادت شیر باغ وحش که بیمار شده بود رفت! اما این حرکت به عنوان امری ناپسند در ذائقه مردم اصفهان ماند، ولی اکنون شاهدیم کسانی که یک زمان حاضر نبودند شهدا در دل شهرها و در نقاط خاص خاک‌سپاری شوند به شدت این روزها درصدد هستند تا جنازه «ریچارد فرای» جاسوس آمریکایی را در بهترین نقطه شهر اصفهان یعنی کنار ساحل زیبای زاینده‌رود به خاک بسپارند.
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۷ ارديبهشت ۹۳ ، ۲۲:۰۲
مجتبی مهرجو
شنبه, ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۱۰:۰۱ ب.ظ

خلبانی که توانست هواپیمای ریگی را بنشاند + عکس

بسم الله

خلبان شجاع ایرانی که توانست هواپیمای حامل خطرناک ترین تروریست شرق کشور را در بندرعباس وادار به فرود نماید، کسی نبود جز شهید سرهنگ خلبان سعید اصغری که چند ماه بعد از این ماجرا در یک سانحه هوایی به شهادت رسید.

به گزارش سرویس گیشه جام نیوز، در میان سخنان مسئوولینی که درگیر پرونده عبدالمالک ریگی بودند، کمتر کسی را می توان یافت که در ذکر خاطرات آن روز از تصمیم لحظه ای و شهامت خلبان نیروی هوایی ارتش در نشاندن هواپیمایی که از دوبی راهی قرقیزستان بود سخن نگفته باشد. این خلبان شجاع ایرانی کسی نبود جز شهید سرهنگ خلبان سعید اصغری که چند ماه بعد از این ماجرا در یک سانحه هوایی به شهادت رسید. نام و یاد این شهید بزرگوار در تاریخ ماندگار شد و ورقی دیگر به دفتر پرافتخار نیروی هوایی ارتش افزوده شد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۷ ارديبهشت ۹۳ ، ۲۲:۰۱
مجتبی مهرجو
جمعه, ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۱۱:۰۲ ق.ظ

سخنان داغ الهام چرخنده در روز پدر + فیلم

بسم الله

ب روز جشن فرهنگ و هنر که ظهر روز دوشنبه و به مناسبت ولادت علی علیه السلام و روز پدر در دانشگاه تهران برگزار شد با سخنان الهام چرخنده حال و هوای خاصی پیدا کرد. بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان معتقد است:
بخش فرهنگی کشورمان نیاز به یک ۹ دی فرهنگی دارد. وی همچنین این روز را به رهبر معظم انقلاب تبریک گفت.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۱:۰۲
مجتبی مهرجو
جمعه, ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۱۱:۰۰ ق.ظ

برای ازدواج به زندگی پدرشوهرتان دقت کنید!

بنام خالق عشق


روانشناسان می گویند والد همجنس بیشترین تاثیر را بر فرزند می‌گذارد. شاید برای همین باشد که قدیمی ها می گفتند مادر را ببین، دختر را بگیر. همین مساله درباره پسرها هم صدق می کند. مردان حتی اگر رابطه خوبی با پدرشان نداشته باشند باز به طور ناخودآگاه از شخصیت آنها کپی برداری می کنند.

مرد

آنها نه‌تنها خوبی‌ها و توانایی‌های او را به ارث می‌برند بلکه حتی اگر خودشان هم بی‌خبر باشند، ویژگی‌های ناخوشایندش را با خود به خانه بخت می‌برند، چرا که این ویژگی ها از کودکی به شکل الگوی رفتاری یک مرد برای آنها درآمده و این الگوها تقریبا هیچ وقت تغییر نخواهند کرد و هر چه سن فرد بیشتر شود، شباهت بیشتری به پدرش پیدا می کند. پس مراقب باشید و قبل از جواب مثبت دادن، برای شناخت پدر شوهر آینده‌تان تلاش کنید.

به ازدواج بدبین است؟

شاید زندگی گذشته این مرد باعث بی‌اعتماد شدنش به خانم‌ها و گریزان بودنش از تشکیل خانواده شده است. روانشناسان می‌گویند اگر در زندگی پسر پدر نقشی خوب و موثر داشته باشد اما ارتباط کودک با مادرش بد و مخرب باشد، پسر بچه تنها از نعمت داشتن یک الگوی هم‌جنس خوب بهره‌مند است؛ چنین فردی در بزرگسالی در ایفای نقش مردانه مشکلی ندارد اما از نزدیک شدن به جنس مخالف خود می‌ترسد. عجیب نیست اگر پسری که با این الگو زندگی کرده از ازدواج گریزان شود یا بعد از تشکیل خانواده به همسرش اعتماد کامل را نداشته باشد.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۶ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۱:۰۰
مجتبی مهرجو
جمعه, ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۱۱:۰۰ ق.ظ

حکام غسل جنابت در حال حیض

بنام خالق عشق

 

سوال: اگر خانمی قبل از این که غسل جنابت انجام دهد، حائض شود وظیفه اش چیست؟ آیا می تواند قبل از پاک شدن از حیض غسل جنابت کند؟

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۶ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۱:۰۰
مجتبی مهرجو
جمعه, ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۱۰:۵۹ ق.ظ

تنوع طلب باشید و به همسرانتان خیانت کنید+ تصاویر

بنام خالق عشق

ترویج خیانت و زندگی مثلثی و چند گانه که هر فردی به نوعی علاقمند به نفر سومی غیر از همسر خود است و همه به یکدیگر خیانت می کنند، در این سال ها به روال برنامه های ماهواره ای تبدیل شده و آنها در تلاشند آن را کاملا عادی و طبیعی نشان دهند.

 

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۶ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۰:۵۹
مجتبی مهرجو