روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی

لَبَّیکَ الّلهُمَّ لَبَّیکَ، لَبَّیکَ لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ، إنَّ الْحَمْدَ وَ النِّعْمَةَ لَکَ وَالْمُلکَ، لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ

روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی

لَبَّیکَ الّلهُمَّ لَبَّیکَ، لَبَّیکَ لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ، إنَّ الْحَمْدَ وَ النِّعْمَةَ لَکَ وَالْمُلکَ، لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ

روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی
این وبلاگ کاملا شخصی می باشد
mehrjoor.ir
آخرین نظرات

۳۵ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۵ ثبت شده است

واکنش رئیس سازمان حج و زیارت به بیانیه اخیر عربستانسعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت به انتشار بیانیه اخیر وزارت حج و عمره عربستان اشاره کرد و گفت: سه موضوعی که سعودی ها در این بیانیه به آن اشاره کردند، موضوعاتی نبوده که در مذاکرات اخیر به آنها پرداخته شده باشد. 
 
وی افزود: ما با طرف سعودی  بیش از 20 ساعت مذاکره داشتیم و ملاحظات ما در سه صفحه و 11 بند به  آنها ارائه شد. امیدوار بودیم که طرف سعودی در بیانیه اش به شرایط و ملاحظات ما که توقعاتی منطقی و عقلانی بود، پاسخ می داد. 
 
رئیس سازمان حج بیان کرد: سعودی ها در این بیانیه به موضوع صدور ویزای الکترونیکی برای حجاج اشاره داشتند همچنین عنوان کردند که ما در خصوص انتقال حجاج پیشنهادی داده ایم که مغایر با قوانین بین المللی صنعت هوانوردی است که خواسته ها ما در خصوص پروازها همان چیزی است که در سال های گذشته انجام می گرفته و بهره مندی زائران از خدمات پروازی کشور حق مسلم آنان است. 
 
وی افزود: البته در این بیانیه به درستی آمده که ما این تفاهم نامه را امضا نکردیم، ما اعتقاد داریم همانطور که عربستان اعلام می کند که حج از روابط سیاسی جداست لذا شرایط مذاکره و تفاهم نامه ای که بخواهد به امضا برسد باید همانند سال های گذشته باشد و به دلیل اینکه شروط ما در تفاهم نامه لحاظ نشد از امضای آن امتناع کردیم. 
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۲:۵۲
مجتبی مهرجو

برای سومین بار طی هفته جاری مسئولان عربستانی، مسئولان حج ایرانی را مقصر اصلی عدم حضور حجاج ایرانی در حج ۹۵ اعلام کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، هیئت وزیران عربستان سعودی در نشست روز دوشنبه خود با رد آنچه که «سیاسی کاری» حج توسط ایران توصیف شده، تهران را مسئول جلوگیری از مشارکت شهروندان ایران در مراسم حج امسال دانسته‌اند.

در بیانیه هیئت وزیران عربستان سعودی آمده است: عربستان سعودی خدمت به حجاج از همه ملیت‌ها را افتخار و از آن استقبال می‌کند و هیچ مسلمانی را از ورود به سرزمین مقدس منع نمی‌کند.

همچنین «بسام بن زکی عطیه» مقام ارشد در دادستانی عربستان سعودی، ایران را متهم کرده است که از فعالیت‌های حج در مواردی از جمله جمع‌آوری اطلاعات استفاده کرده است.

این در حالی است که مقامات ایرانی مدام از کارشکنی‌های و بدقولی‌های مسئولان عربستانی در خصوص حج خبر می‌دهند و مسئولان عربستانی را مقصر اصلی بلاتکلیفی حاضر در خصوص حضور یا عدم حضور زائران ایرانی در حج امسال معرفی می‌کنند.

کارشکنی‌های مسئولان عربستان طی ماه جاری بیشتر در تأخیر دعوت از مسئولان ایرانی برای امضای قراردادهای حج (در سال‌های گذشته این دعوت به موقع انجام و فرصت معقول و منطقی برای برنامه‌ریزی و ثبت‌نام و کاروان‌بندی حجاج وجود داشت) و انکار تفاهم‌های صورت گرفته در نشست اول مسئولان دو کشور خود را نشان داده‌ است.

به عنوان مثال در حالی که پس از برگزاری اولین نشست مسئولان دو کشور اعلام شد که بر اساس توافق صورت گرفته پروازهای حجاج از ایران صورت خواهد گرفت، اما مسئولان عربستانی بلافاصله پس از بازگشت هیئت ایرانی به کشور اعلام کردند اجازه ورود هواپیماهای ایرانی به کشورشان را نخواهند داد!

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۱:۳۰
مجتبی مهرجو
يكشنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۰۹:۰۱ ب.ظ

بیانیه سازمان حج و زیارت در خصوص حج تمتع سال 1395

بیانیه سازمان حج و زیارت در خصوص حج تمتع سال 1395

بیانیه سازمان حج و زیارت در خصوص حج تمتع سال 95 منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت در متن این بیانیه آمده است : بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت بر اساس وظایف خود مبنی بر فراهم ساختن تمهیدات لازم و برنامه ریزی زود هنگام جهت اعزام حجاج ایرانی، از مدتها قبل پیگیر انجام مذاکرات و امضای صورتجلسه توافقات حج سال جاری بوده است که پس از سه ماه تأخیر از جانب دولت عربستان در تعیین زمان ملاقات و صدور روادید برای اعضای هیات حج جمهوری اسلامی ایران، سرانجام مذاکرات در تاریخ 26 فرورین 1395 برگزار گردید. لیکن با توجه به وعده های مسئولان وزارت مزبور در مورد رفع ابهامات موجود در پیش نویس توافقنامه، مقرر گردید که وزارت حج عربستان نظر صریح وزارت امور خارجه و سازمان هواپیمایی کشوری سعودی را در خصوص موارد ذیل اعلام دارد تا هیات ایرانی مجدداً به آن کشور عزیمت نماید:

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ ارديبهشت ۹۵ ، ۲۱:۰۱
مجتبی مهرجو

کشورهای شورای همکاری خلیج فارس روز جمعه در ادعایی بی اساس ایران را به سیاسی کردن فریضه حج با هدف ضربه زدن به عربستان سعودی متهم کردند.

"عبداللطیف زیانی،" دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد: کشورهای شورای همکاری موضع ایران را که با هدف سیاسی کردن فریضه حج تلاش می کند در برابر دست یابی به یک توافق نهایی برای انجام مناسک حج ایرانی ها مانع تراشی کند، محکوم می کنند.

در این بیانیه همچنین ادعا شده مسئولان ایرانی باید بدانند حج فریضه ای دینی و مقدس برای تمامی مسلمانان است و نباید آن را به مواضع و اختلافات سیاسی میان کشورها مرتبط کرد.
شورای همکاری خلیج فارس همچنین از طرف های ذی ربط در ایران خواست با مسئولان رسمی حج در عربستان همکاری کنند تا از این طریق مسیر ادای مناسک حج ایرانی ها هموار شود.
زیانی در این بیانیه همچنین مدعی شد کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و جهان اسلام از تلاشهای فراوان و تسهیلات متعددی که عربستان سعودی برای حجاج بیت الله الحرام و زائران فراهم می آورد، قدردانی می کند.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۵ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۹:۳۱
مجتبی مهرجو
مذاکرات حج در حالی وارد محدوده‌ی قرمز زمانی شده که عربستان با تغییر وزیر حج خود، بازی جدیدی را آغاز کرده و پیش‌بینی سازمان حج و زیارت آن است که این تغییر، وضع موجود را با چالش جدی‌تری مواجه خواهد کرد. از همین رو «سعید اوحدی» در نامه‌ای که به تازگی برای دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی فرستاده، درخواست کرده عربستان نسبت به رفتار تبعیض‌آمیز و غیرمسؤولانه و همچنین خُلف وعده‌هایش پاسخگو باشد.

به گزارش آفتاب، رییس سازمان حج و زیارت در این‌باره به خبرنگار حج و زیارت ایسنا، گفت: 10 روز پیش نامه‌ای را برای دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی فرستادیم و این رفتار غیرمسؤولانه و خلف وعده‌های سعودی‌ها را اطلاع دادیم و از این سازمان درخواست شد عربستان را مکلف کند تا پاسخگو باشد.

رییس سازمان حج و زیارت به تغییر وزیر حج عربستان اشاره کرد و افزود: جمع‌بندی ما این است که تغییر وزیر حج عربستان دو ماه مانده به آغاز تمتع، نه تنها مشکلی از حج حل نمی‌کند، بلکه مسائل آن و بویژه اعزام زائران ایرانی را نیز با پیچیدگی‌های بیشتری همراه می‌کند.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۸:۵۴
مجتبی مهرجو
چهارشنبه, ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۰۸:۵۳ ق.ظ

حج تمتع 95 هنوز "رسما" منتفی نیست

شورای عالی حج روز گذشته (یکشنبه 19 اردیبهشت) در حالی تشکیل جلسه داد که طبق اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ایران قرار بود در این دور از نشست، متناسب با برخورد سعودی‌ها تکلیف حج مشخص شود، با این حال آخرین تصمیمی که گرفته شد تلاش برای اقامه حج با تاکید بر چهار خط قرمز ایران بود.

طبق گفته سعید اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت، تامین امنیت زائران ایرانی، استفاده از ظرفیت ناوگان هوایی داخلی برای انتقال زائران، صدور روادید در داخل ایران و استفاده از خدمات کنسولی در عربستان، چهار خط قرمز ایران هستند که به همراه ٢٠ راهکار به صورت مکتوب به طرف سعودی ارائه شده است.

عربستان نه تنها هنوز پاسخی به خواسته‌های ایران نداده، بلکه تکلیف ویزای هیأت حج ایران را که قرار بود حدود دو هفته پیش صادر شود، مشخص نکرده است. اوحدی گفته که تعلل سعودی‌ها، حج تمتع ایران را با چالش جدی مواجه می‌کند و آن ها باید پاسخگوی رفتار نامتعارف خود باشند.

او همچنین تصمیم‌گیری نهایی درباره حج را به جلسه بعدی شورای عالی حج موکول کرده است.

اما روز یکشنبه کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز جلسه‌ای را با حضور نمایندگان سازمان حج و زیارت و وزارت امور خارجه تشکیل داد که استنباط برخی اعضای این کمیسیون از شرایط فعلی، منتفی شدن حج بوده است، موضوعی که رییس سازمان حج فعلا ترجیح می‌دهد اظهارنظر صریحی درباره آن نداشته باشد.

اوحدی درباره منتفی شدن حج با توجه به نفوذ مواضع سیاسی عربستان بر روند مذاکرات حج، به نتیجه آخرین جلسه شورای عالی حج اشاره کرده و گفته است که تاکید این شورا کسب اطمینان از عربستان برای تامین امنیت زائران ایرانی است. ما می‌خواهیم راه کارهایی که مکتوب به وزارت حج عربستان داده‌ایم، در قرارداد دو کشور لحاظ شود.

به گزارش ایسنا، اوحدی تصریح کرده است: عربستان به عنوان خادم و میزبان حجاج، موظف به پذیرش زائران ایرانی است و تبعیض در این‌باره قابل قبول نیست.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۸:۵۳
مجتبی مهرجو

عربستان تغییر نکند، حج نخواهیم داشت

جابری انصاری در پاسخ به سوالی در رابطه با منتفی شدن حج تمتع ایران گفت: در شورای عالی حج دیروز جلسه ای برگزار شد.متاسفانه کارشنکی دولت عربستان سعودی برای تسخیر روند اجرایی کارهایی که می بایست باید انجام می شده تا مدت ها قبل ادامه داشته تا آن لحظه و اگر این روند کارشکنی عربستان سعودی تا روزهای آتی که آخرین روزهای امکان پیگیری مسایل اجرایی حج هست عملا دولت عربستان سعودی سد راه اعزام زائران و حجاج از سوی جمهوری اسلامی ایران شده است.

ما تا آخرین لحظات هم امیدواریم که عربستان سعودی از این سیاست و رویه اشتباه خودش دست بردارد و به وظایف طبیعی و بدیهی خودش به عنوان دولت میزبان مناصب حج متعهد و ملتزم باشد و این وظایف بدیهی را انجام دهد، اما اگر این امر با رویه ای که پیش گرفته اند ادامه پیدا کند متاسفانه عملا امکان اعزام حجاج ایران انجام نخواهد گرفت.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۸:۵۲
مجتبی مهرجو
**به هیچ وجه زیر بار خواسته های عربستان نمی‌رویم

وزیر فرهنگ در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره نتیجه جلسات شورای عالی حج گفت: در جلسه آخری که با حضور وزیر امور خارجه و سایر دستگاه‌های عضو تشکیل شد مجموعه اقداماتی که تاکنون از طرف سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری صورت گرفته مرور شد. سیاست کلی نظام این است که تمام تلاش‌مان را به کار بگیریم که زائران ما به حج بروند. اما تجربه ماه‌های گذشته نشان می‌دهد که عربستان مایل به همکاری در این زمینه نیست و ما داریم زمان را از دست می‌دهیم و تقریبا به روزهای آخری رسیده‌ایم که می‌شد کاری انجام داد.

جنتی با بیان اینکه در زمینه تامین مسکن زائران، حمل و نقل و ویزا نتوانستیم با مقامات سعودی به توافق برسیم اظهار کرد: آن‌ها حاضر به کمترین همکاری نشدند و از طرفی یک سری برنامه‌های تحکمی هم ابلاغ می‌کنند که جمهوری اسلامی باید این کارها را بکند! ما به هیچ وجه زیر بار آن مسائل نمی‌رویم. اگر نظرات ما تامین شود حج را انجام می‌دهیم و در غیر این صورت حج انجام نخواهد شد.

وی تاکید کرد: امنیت زائران حتما باید تامین شود. در حال حاضر ما در عربستان کنسولگری نداریم و خدمات کنسولی امکان‌پذیر نیست. در مورد ویزا هم که به صورت الکترونیک است به هیچ وجه توسط کشور ثالث قابل صدور نیست و باید حتما در کشور خودمان انجام شود. ضمن اینکه حرمت زائران بیت الله هم باید رعایت شود اما با توجه به نوع برخورد سعودی‌ها حتی با هیات اعزامی ما به نظر نمی‌رسد که آن‌ها این حرمت را حفظ کنند.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۸:۵۲
مجتبی مهرجو
چهارشنبه, ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۰۸:۵۰ ق.ظ

مختصری از زندگانی حضرت امام سجاد(ع)

اسم مبارک آن بزرگوار علی است و مشهورترین القاب آن حضرت زین العابدین و سجّاد است و مشهورترین کنیة او ابامحمد وابوالحسن است. مدّت عمر آن بزرگوار مثل پدر بزرگوارش پنجاه و هفت سال است زیرا پانزدهم جمادی الاول سال سی و هشت از هجرت به دنیا آمد. تولد آن بزرگوار دو سال قبل از شهادت امیرالمؤمنین (ع) است و تقریباً بیست و سه سال به پدر بزرگوار زندگی کرد. پس مدت امامت آن بزرگوار سی و چهار سال است.

حضرت سجّاد (ع) پدری چون حسین دارد و مادرش دختر یزدگرد پادشاه ایران است که دست عنایت حق بطور خارق العاده این دختر را به امام حسین می رساند. شرافت این زن آن است که مادر نه نفر از ائمة طاهرین می شود و چنانچه حسین (ع) اب الائمه است. این زن نیز ام الائمه است. و اما از نظر فضایل انسانی: امام سجّاد (ع) گرچه با اهل بیت علیهم السلام وجه اشتراک در همة فضایل دارند و هیچ فرقی میان آنان از نظر صفات و فضایل انسانی نیست، اما از نظر گفتار و کردار شباهت تامّی به جدشان امیرالمؤمنین علیه السلام دارد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۸:۵۰
مجتبی مهرجو
چهارشنبه, ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۰۸:۴۷ ق.ظ

زندگینامه حضرت ابوالفضل

عزندگینامه حضرت ابوالفضل

باس،فرزند علی و امّ البنین، در روز چهارم شعبان سال 26 هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود.مادرش فاطمه، دختر حزام بن خالد بود که نیاکانش همه از دلیر مردان عرب بوده و در شجاعت و دلیری در دنیای عرب مشهور بوده اند.

 

امام علی( ع ) ده سال پس از وفات حضرت فاطمه ، با امّ البنین ازدواج کرد. خواستگاری این ازدواج را برادرش عقیل انجام داد .

 

می گویند هنگام ورود امّ البنین به خانه علی (ع) امام حسن و حسین بیمار بودند و او از آنان پرستاری کرد تا خوب شدند.امّ البنین اجازه نمی داد که اورا فاطمه صدا کنندزیرا می ترسید یاد غم های فاطمه برای علی و فرزندانش زنده شود و باعث ناراحتی آنان شود .

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۸:۴۷
مجتبی مهرجو