روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی

لَبَّیکَ الّلهُمَّ لَبَّیکَ، لَبَّیکَ لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ، إنَّ الْحَمْدَ وَ النِّعْمَةَ لَکَ وَالْمُلکَ، لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ

روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی

لَبَّیکَ الّلهُمَّ لَبَّیکَ، لَبَّیکَ لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ، إنَّ الْحَمْدَ وَ النِّعْمَةَ لَکَ وَالْمُلکَ، لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ

روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی
این وبلاگ کاملا شخصی می باشد
mehrjoor.ir
آخرین نظرات
دوشنبه, ۵ فروردين ۱۳۹۸، ۰۸:۲۷ ق.ظ

تولید در گرو رهایی از منابع نفرین شده نفتی

خبرگزاری آریا - برای رونق تولید و تحقق شعار سال باید شرایط لازم در راستای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم شود.
روح‌الله مهرجو در گفت‌و‌گو با آریا با بیان اینکه نامگذاری مجدد سال توسط مقام معظم رهبری با ماهیت اقتصادی بار دیگر اهمیت تولید داخل و رهایی از وابستگی به نفت را متذکر شد اظهار کرد: امروز اگر توانسته بودیم که از وابستگی به نفت رهایی یافته و با توسعه و ارتقا تولید داخل بازارهای داخلی و خارجی را به خود متکی کنیم، تحریم‌های اقتصادی برای غربی‌ها به یک مستمسک فشار تبدیل نمی‌شد.
وی با بیان اینکه در علم اقتصاد از منابع نفتی به عنوان منابع «نفرین شده» یاد می‌کنند افزود: تعمق در این عنوان به خوبی نشان می‌دهد که نباید اجازه دهیم اقتصاد و درآمد کشور به منابع زیر زمینی وابسته شود.
این کارشناس با اشاره به اینکه سال‌هاست مقام معظم رهبری در آغاز هر سال این مسأله مهم را متذکر می‌شوند تصریح کرد: متأسفانه دولت‌ها و مجلس هنوز نتوانستند برنامه مدون و دقیقی برای تحقق اقتصادی مقاومتی، حمایت از کالای ایرانی و در نتیجه رونق تولید ارائه دهند.
مهرجو ادامه داد: بدون تردید تصمیم گیران و تصمیم سازان در دولت و مجلس باید برنامه‌هایی برای حمایت از بخش خصوصی تدوین کنند تا آنان بتوانند از پس رقابت به کالاهای خارجی برآمده و در نهایت همراهی مردم را نیز به دست آورند.
وی با بیان اینکه هنوز بخش عمده‌ای از اقتصاد کشور ما دولتی است خاطرنشان کرد: تجربه به خوبی به ما نشان داده که دولت تاجر و یا صنعت‌گر خوبی نیست و باید این وظیفه مهم را بر اساس اصل 44 قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار کند.
این مدرس دانشگاه گفت: اگرچه تا کنون زمان زیادی برای پایه ریزی یک اقتصاد متکی به تولید ناخالص داخلی و بدون نفت را از دست دادیم با این وجود  اگر امروز این کار را آغاز کنیم بهتر از فردا است.
مهرجو  با تأکید بر اینکه هنوز عزم جدی در دولت و مجلس برای رهایی از منابع نفتی دیده نمی‌شود اظهار کرد: تدوین قوانین لازم و هدایت منابع حاصل از فروش نفت برای ایجاد زیرساخت‌ها در کشور وترغیب برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی باید در دستور کار مجلس قرار گیرد.
وی افزود: دولت باید نقش خود را در حوزه اقتصادی به محدوده نظارت صرف تقلیل دهد و مردم را برای مشارکت بیشتر در امور اقتصادی ترغیب نماید.
این کارشناس با اشاره به اینکه رونق تولید تنها با همت بخش خصوصی ممکن است تصریح کرد: باید تلاش کرد که بخش خصوصی داخلی و خارجی را جذب کرد تا به تولید ثروت و اشتغالزایی بپردازند.
مهرجو ادامه داد: جذب سرمایه گذاری خارجی نیز یکی از عواملی است که اگر به درستی انجام شود، اعمال تحریم‌های اقتصادی را نیز با چالش بیشتری مواجه می‌کند و امریکا نمی‌تواند همه کشورهای دنیا را مجاب به پیروی از سیاست‌های ظالمانه و غیر انسانی خود کند.
وی خاطرنشان کرد: وجود نیروی انسانی جوان و متخصص در کنار منابع طبیعی در ایران این ظرفیت را برای ما ایجاد کرده است که بتوانیم از قدرت‌های اقتصادی جهان به حساب بیاییم.
این مدرس دانشگاه با بیان اینکه با حل معضلات اقتصادی به ویژه اشتغال فرصت برای توسعه فرهنگی و اجتماعی کشور نیز فراهم می‌شود گفت: اگرچه 40 سال برای ساختن یک الگوی تمام عیار فرصت اندکی است اما ایران اسلامی نشان داده که در همین فرصت اندک توانسته است گام‌های استوار بسیاری بردارد.
مهرجو اظهار کرد: برطرف کردن معضلات اقتصادی می‌تواند ایران اسلامی را برای همه جهان تبدیل به الگو نماید که همگان به دنبال رسیدن به این نقطه باشند.
وی با بیان اینکه امروز ایران اسلامی در حوزه مقاومت در برابر مستکبران اسوه همه کشورهای به ویژه مظلومان جهان است افزود: با یک اقتصاد موفق و پویا می‌توانیم در همه جهان نفوذ معنوی خود را توسعه داده و امریکا را منزوی‌تر از قبل نماییم.
این کارشناس مسائل اجتماعی تصریح کرد:  ایران اسلامی توانسته در همه حوزه‌ها یک الگوی پویا و کارا را به جهان نشان دهد و امروز باید تلاش کند در حوزه اقتصادی نیز به حد اعلا برسد.
مهرجو با بیان اینکه نسخه رسیدن به این هدف اقتصاد مقاومتی است که مقام معظم رهبری به خوبی تشریح کردند ادامه داد: حمایت از کالای ایرانی و رونق تولید از دستاوردها و نتایج اقتصاد مقاومتی است که  باید به منصه ظهور برسد.
وی با اشاره به اینکه هر یک از بخش‌های جامعه باید وظیفه خود را برای رسیدن به این اهداف به خوبی ایفا کند خاطرنشان کرد: در جامعه این باور باید ایجاد شود که کار دولتی و پشت میز نشینی به توسعه اقتصادی کشور کمکی نخواهد کرد و باید نیروهای جامعه را به سمت تولید و کارآفرینی سوق یابند.
این کارشناس با بیان اینکه به وظیفه دولت و مجلس نیز پیش از این اشاره شد گفت: نباید اجازه داد که منویات مقام معظم رهبری که برای برطرف کردن مشکلات مردم مطرح می‌شود، روی زمین بماند و مسؤولان تنها به نصب بنر و سخنرانی اکتفا کنند.
مهرجو با اشاره به اینکه مطالبه‌گری باید در مردم تقویت شود اظهار کرد: مردم باید از دولت و مجلس بخواهند که شرایط را برای توسعه بخش خصوصی و رونق تولید فراهم کنند.
وی با تأکید بر اینکه مبارزه با فساد  و تخلفات نیز یکی از اصول مهم برای رونق تولید است افزود: نباید افراد نا اهل که به دنبال سوء استفاده از شرایط فعلی هستند به نام تولید کننده و فعال اقتصادی به سودجویی شخصی بپردازند.
این کارشناس مسائل اجتماعی با بیان اینکه جذابیت‌های بازارهای کاذب چون طلا و ارز باید در اقتصاد کشور از بین برود تصریح کرد: سیاست‌گذاری‌ها و تدوین قوانین باید به سمتی برود که افراد برای حفظ سرمایه و ارزش آن مجبور به سرمایه گذاری در تولید و خدمات شوند.
مهرجو تأکید کرد: مجموعه این اتفاقات می‌تواند جامعه را در راه رسیدن به رونق تولید، رهایی از وابستگی به منابع نفتی و در نهایت وابستگی درآمدی دولت به منابع مالیاتی کمک کند.
موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۸/۰۱/۰۵
مجتبی مهرجو

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">