روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی

لَبَّیکَ الّلهُمَّ لَبَّیکَ، لَبَّیکَ لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ، إنَّ الْحَمْدَ وَ النِّعْمَةَ لَکَ وَالْمُلکَ، لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ

روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی

لَبَّیکَ الّلهُمَّ لَبَّیکَ، لَبَّیکَ لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ، إنَّ الْحَمْدَ وَ النِّعْمَةَ لَکَ وَالْمُلکَ، لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ

روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی
این وبلاگ کاملا شخصی می باشد
mehrjoor.ir
آخرین نظرات
جنگ تحمیلی در هنگامه ای آغاز شد که ایرانیان پس از پیروزی انقلاب اسلامی به بازسازی کشور و سازندگی کشور می‌اندیشیدند اما با تجاوز رژیم بعث به خاک میهن همه قشرهای جامعه یکدل و همصدا به رویارویی با دشمن پرداختند و با ایمان و اعتقاد خویش به مبارزه با تجاوزگران پرداختند. این مهم در واقع بزرگترین سرمایه نظام بود و نقش مهمی در شکست رژِیم بعث ایفا کرد.

مردم انقلابی و مسلمان این مرز وبوم پس از هجوم نیروهای دشمن به طرف جبهه های نبرد حق علیه باطل شتافتند و از همان روزهای نخست در برابر پیشروی این رژیم ایستادند. آنها علاوه بر اعلام آمادگی برای اعزام به جنگ با کمک های نقدی و غیرنقدی خود، بخشی از نیاز جبهه ها را برطرف ساختند. این حمایت ها به شیوه های مختلفی از جمله در قالب کاروان ها و جمع آوری کمک های نقدی در پایگاه های بسیج و مسجدها صورت می پذیرفت.

مردم غیور ایران، اصناف و بازاریان با تکیه بر سیاست های مقاومتی، وابستگی های مادی و نظامی کشور را به بیگانگان کاهش دادند و در حالی که ایران به لحاظ تجهیزات نظامی در تحریم شدید قرار داشت با خودکفایی و استفاده از متخصصان داخلی به تجهیز و آماده سازی خود پرداختند و بدین ترتیب دشمن متجاوز و حامیان او را وادار به تسلیم و عقب نشینی کردند.

سالروز شروع جنگ تحمیلی، آغاز هفته دفاع مقدس نام دارد و هر کدام از روزهای این هفته یک عنوان را به خود اختصاص داده و در سال جاری، سوم مهر با عنوان «اقتصاد مقاومتی، خودباوری مردمی و اصناف» لقب گرفته است که در همین ارتباط پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا با «محمدرضا کایینی» معاون برنامه ‌ریزی و امور مجلس شورایاسلامی در سازمان پدافند غیرعامل کشور و مسوول دسته اطلاعات- عملیات لشگر رسول(ص) در جنگ تحمیلی به گفت وگو پرداخت.

***ایرنا: اتحاد و ولایتمداری از مولفه های اصلی در پیروزی انقلاب اسلامی بودند با توجه به این شاخصه ها چه عاملی سبب شد تا جنگ تحمیلی با پیروزی ایران به پایان برسد؟
** کایینی: حماسه ملت ایران در آن سال ها از عزتمندی و غرور ملی حکایت دارد. سه مولفه اصلی شامل آرمان، رهبری و مردم در پیروزی انقلاب اسلامی موثر بودند. بدون حضور گسترده مردم امکان پیروزی انقلاب، تداوم و حفظ این نظام در برابر توطئه های داخلی و خارجی وجود نداشت. میزان مشارکت و ایفای نقش افراد در جنگ نیز متفاوت بود. عده ای به عنوان رزمنده به ایثارگری می پرداختند و قشرهایی نیز با دارایی های خویش به پشتیبانی از جبهه های جنگ همت می گماشتند. ایرانیان هر کدام به میزان توان و ظرفیت خود در این جهاد مقدس شرکت کردند. بنابراین در این جنگ که از بزرگترین توطئه های نظامی و سخت افزاری دشمنان بر علیه نظام مقدس اسلامی محسوب می شود، بدون حضور مردم امکان دفاع و پیروزی قابل تصور نبود. مردم مهمترین نقش را در دفاع مقدس ایفا کردند و با رهبری و هدایت های امام خمینی(ره) به دفاع و رویارویی با دشمن متجاوز پرداختند.

***ایرنا: باورهای دینی و دفاع از انقلاب چه نقشی در حضور داوطلبانه مردم در جبهه های حق علیه باطل داشت؟
** کایینی: اعتماد مردم به نظام و انقلاب در جنگ تحمیلی از مولفه های مهم و تاثیرگذار در پیروزی رزمندگان اسلام به شمار می رفت. مردم ایران نسبت به یکدیگر، رهبری، هدف ها و آرمان های نظام؛ ایمان و اعتماد داشتند. امام خمینی(ره) مردم را به مقاومت در برابر دشمن فرامی خواندند و تمامی قشرهای جامعه از کوچک و بزرگ به این مهم لبیک می گفتند و راهی جبهه های نبرد می شدند.

***ایرنا: صنف های مختلف نقش کلیدی در توسعه و پایداری اقتصاد دارند، با توجه به این موضوع این قشر در دوران دفاع مقدس چه نقش و تاثیری داشت؟
** کایینی: اصناف در جنگ تحمیلی با پیروی از رهبری و مراجع تقلید توانستند در تمام عرصه ها نقش مهم و اثرگذاری ایفا کنند. آنها همچون دیگر قشرها نه تنها به وظیفه فردی خود در دفاع از کشور و کیان اسلامی عمل کردند بلکه به تشکیل ستاد پشتیبانی جنگ اصناف مبادرت ورزیدند. اگر حمایت های صنف ها نبود این جنگ با این وسعت و هزینه هایی که داشت به پیروزی نمی رسید. پشتیبانی های اصناف و بازاریان، باعث ایجاد روحیه استقامت در رزمندگان شد که اینک نیز باید این روحیه در میان مردم به وجود بیاید.

***ایرنا: چرا تحریم ها و فشارهای اقتصادی همه جانبه در جنگ تحمیلی بر اراده و عزم مردم تاثیری نگذاشت؟
** کایینی: مردم در دوران دفاع مقدس با توجه به تحریم ها توانستند به منظور تامین نیازهای اولیه کشور با ایستادگی و مقاومت، تلاش های فراگیری را برای دستیابی به پیروزی ادامه دهند. مردم و تمام بخش های کشور هنگامی که با تحریم های شدید دشمن روبرو شدند به اقتصاد مقاومتی روی آوردند و با صرفه جویی و حمایت همه جانبه از رزمندگان اسلام، جنگ را با سرافرازی به پایان رساندند. واکنش هوشمندانه و زیرکانه ملت ایران در برابر تحریم‌ها در سال های دفاع مقدس، کارساز بودن این نوع مقاومت را نشان می دهد. این تجربه سخت و با ارزش را می توان یکی از دستاوردهای راهبردی حماسه هشت ساله دانست که مهمترین آوردگاه عملی محقق شدن این راهبرد بود. ایرانیان در برابر فشارهای درونی و بیرونی به پیروزی رسیدند و تمرین واقعی دستیابی به هدف های اقتصاد مقاومتی را انجام دادند و به تقویت و مصرف تولید داخلی، اصلاح الگوی مصرف، غلبه بر مصرف‌گرایی، تورم، بیکاری، خنثی‌سازی تحریم‌ها و خودکفایی در تولیدهای محصول های راهبردی دست یافتند که این یافته‌ها بخشی از دستاوردهای اقتصاد مقاومتی است.

وی در ادامه افزود: کشورهای استعمارگر همواره در صدد بودند تا از به قدرت رسیدن ایران در عرصه های بین المللی جلوگیری کنند و نشان دهند که نظام جمهوری اسلامی نمی تواند بدون وابستگی به آنها به هدف های خویش دست یابد. متمرکز شدن تمام قدرت و فشار دشمن بر روی اقتصاد ایران نمایانگر تصمیم آنها برای لطمه‌ زدن به رشد و رفاه ملی است. آنها این تفکر را از ابتدای شکل‌گیری انقلاب اسلامی و در دوران دفاع مقدس در کنار دیگر ابزارها به کار می گرفتند اما هنگامی که پس از جنگ، واقعیت ها و پیشرفت‌های علمی ایران را مشاهده کردند و حمایت‌های بی‌دریغ مردم را در تحقق هدف های مختلف سیاسی و اجتماعی دیدند، از تمام امکانات و قدرت خویش برای ایجاد مشکل های رفاهی و معیشتی بهره بردند تا بتوانند مردم را نسبت به نظام دلسرد کنند.

***ایرنا: جنگ تحمیلی و دفاع از کیان وطن حاوی چه نکته ها و درس هایی برای ایرانیان است؟
** کایینی: درک صحیح از نوع تهاجم دشمن و دفاع متناسب با آن از جمله درس‏های آموزنده و ماندگار دوران دفاع مقدس است. گرچه مقاومت در برابر تهاجم استکبار سه دهه از عمر خود را سپری می‌کند و در این مدت نیز کشور در محاصره اقتصادی، تحریم های همه جانبه و جنگ اقتصادی بوده است اما مردم ایران همچنان استوار و با صلابت به دفاع از مام وطن و آرمان های انقلاب اسلامی می پردازند.

***ایرنا: چگونه می توان با توجه به مقاومت مردم در برابر تحریم و کمبودهای اقتصادی در جنگ تحمیلی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی گام برنداشت؟
** کایینی: همگان وظیفه دارند که از شرایط دوران دفاع مقدس الگو بگیرند و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی حرکت کنند. در جریان عملیات های جنگ ایران و عراق، سخنان قاطع و صریح امام خمینی(ره) سبب بسیج همگانی و جهاد برای تحقق اقتصاد مقاومتی شد تا این رویکرد همچنان از تاکید و تایید آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری نیز برخوردار شود. جمهوری اسلامی با اتکا به ظرفیت های مردمی توانست بر قدرت های جهانی مسلط و به یکی از قدرت های منطقه ای و جهانی تبدیل شود.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">