روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی

لَبَّیکَ الّلهُمَّ لَبَّیکَ، لَبَّیکَ لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ، إنَّ الْحَمْدَ وَ النِّعْمَةَ لَکَ وَالْمُلکَ، لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ

روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی

لَبَّیکَ الّلهُمَّ لَبَّیکَ، لَبَّیکَ لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ، إنَّ الْحَمْدَ وَ النِّعْمَةَ لَکَ وَالْمُلکَ، لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ

روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی
این وبلاگ کاملا شخصی می باشد
mehrjoor.ir
آخرین نظرات
سه شنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۹۴، ۰۹:۱۵ ق.ظ

کارهایی که قبل از سفر باید انجام شود

پس از تحویل مدارک و صدور فیش واریز هزینه سفر عمره مفرده باید به بانک مراجعه و با اطلاعاتی که در مطلب قبلی ذکر شد نسبت به پرداخت هزینه سفر خود اقدام کنید . اما بجز این کار ، قبل از تشرف به سرزمین وحی باید اقدامات دیگری نیز انجام دهید که در زیر در مورد آنها توضیح میدهم:
1-عقد قرارداد:
اولین کاری که باید زائرین انجام دهند عقد قرارداد با دفتر زیارتی است . در این قرارداد کلیه حقوق طرفین با جزئیات ذکر شده است و در دو نسخه تنظیم می شود تا هم زائرین با حقوق خود آشنایی پیدا کنند و هم دفاتر زیارتی بر تعهدات خود پایبند بمانند. توصیه اکید من این است که حتما قرارداد و برگه های ضمیمه آن را با دقت مطالعه کنید
فایل نمونه قرارداد سفر زیارتی عمره مفرده را از اینجا دریافت کنید(PDF) : دریافت
2-واریز عوارض خروج از کشور:
هر شخصی که از کشور خارج می شود باید قبل از خروج مبلغی را بعنوان عوارض خروج از کشور پرداخت نماید که باتوجه به زمینی یا هوایی بودن سفر و زیارتی یا غیرزیارتی بودن ، مبلغ متفاوت است.
عوارض خروج از کشور برای سفر عمره مفرده 375.000 ریال می باشد که باید به حساب شماره 2110100250009 قابل پرداخت در کلیه شعب بانک ملی در سراسر کشور واریز شود . هنگام واریز عوارض خروج باید از فیش های 2 نسخه ای واریز بانک ملی استفاده کنید (برعکس سایر حساب های دولتی که از فیش 3نسخه ای استفاده میشود) و ذکر کدملی و نام و نام خانوادگی هرشخص در فیش ضروری است . این فیش را باید در فرودگاه مبدا هنگام خروج از کشور به مامور کنترل گذرنامه تحویل دهید . اگر احیانا موفق به واریز وجه نشدید یا فیش مفقود شد یا در منزل جا ماند، نگران نباشید چون در فرودگاه هم باجه بانک ملی 24ساعته آماده دریافت این وجه است اما شاید شلوغ باشد و کمی معطل شوید.
*عوارض خروج از کشور هوایی برای مقاصد غیر زیارتی 750.000 ریال و برای مقاصد زیارتی 375.000 ریال می باشد.
**عوارض خروج از کشور زمینی برای مقاصد غیر زیارتی 250.000 ریال و برای مقاصد زیارتی 125.000 ریال می باشد.
***مبالغ فوق تا پایان سال 1393 اعتبار دارد و برای خروج از کشور در سال 94 باید منتظر باشیم تا نرخ جدید اعلام شود .
 
3-معاینات پزشکی:
همه زائرینی که قصد تشرف به سرزمین وحی را دارند باید ابتدا فرم بررسی وضعیت سلامت زائر را از دفتر زیارتی خود دریافت و با دقت تکمیل نمایند . 
فایل نمونه فرم بررسی وضعیت سلامت زائرین را از اینجا دریافت کنید(PDF) : دریافت
 
پس از تکمیل فرم بررسی وضعیت سلامت، کلیه زائرین بالای 50 سال سن و همچنین کلیه زائرینی که در فرم بررسی وضعیت سلامت دارای بیماری خاص هستند با تشخیص دفتر زیارتی باید به پزشکان معتمد سازمان حج و زیارت و یا جمعیت هلال احمر شهر خود مراجعه و نسبت به انجام معاینات و دریافت تاییدیه سفر از سوی پزشک اقدام نمایند.
فایل نمونه فرم معاینات پزشکی را از اینجا دریافت کنید(PDF) : دریافت
 
جهت آشنایی با پزشکان معتمد سازمان حج و زیارت در استان خود و همچنین دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص معاینات به اینجا مراجعه کنید
 
4- تزریق واکسن :
کلیه زائرینی که قصد تشرف به سرزمین وحی را دارند باید واکسن مننژیت را حداقل 15 روز قبل از پرواز تزریق و کارت بین المللی تزریق این واکسن را دریافت نمایند . برای اینکار باید به درمانگاه های جمعیت هلال احمر در شهر خود مراجعه نمایید . معمولا هزینه های تزریق واکسن از طریق دستگاه های POS با کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب در درمانگاه به شرح زیر قابل پرداخت است :
واکسن مننژیت پلی ساکارید : مبلغ 400.000 ریال و اعتبار 2 سال
واکسن مننژیت کونژوگه : مبلغ 950.000 ریال و اعتبار 5 سال
 
* فکر می کنم تفاوت خیلی زیادی با هم ندارند و پیشنهاد من همون 40 هزار تومانی است .
** اگر طی دوسال گذشته واکسن مننژیت تزریق کرده اید نیازی به تزریق مجدد نیست فقط کارت آن را در سفر همراه داشته باشید.
***تاکید میشود کارت واکسن را در طول سفر همراه خود داشته باشید تا در صورتی که در فرودگاه جده یا مدینه توسط مامورین سعودی کنترلی در این زمینه انجام شد مشکلی بوجود نیاید .
**** تزریق واکسن آنفولانزا اختیاری است و در همان مراکز هلال احمر میتوانید اقدام کنید .
 
نمونه کارت بین المللی واکسن مننژیت که باید در طول سفر همراه خود داشته باشید:
 
5-دریافت محصولات فرهنگی:
به کلیه زائرین عمره مفرده مبلغ 100.000 ریال محصولات فرهنگی بصورت رایگان تحویل میگردد. البته قبلا هنگام ثبت نام این هزینه از شما دریافت شده است ! نحوه توزیع این اقلام نیز متفاوت است . در بعضی از استان ها بسته هایی تهیه می شود و در جلسات آموزشی بین زائرین توزیع میگردد و در بعضی استان ها توسط دفاتر زیارتی حواله ای به ارزش 100.000 ریال به شما تحویل میگردد تا بتوانید با مراجعه به نمایندگی موسسه فرهنگی نشر مشعر به انتخاب خود محصولات فرهنگی شامل کتاب و CD آموزشی مناسک و ... دریافت کنید.
 
جهت اطلاع از آدرس نمایندگی های نشر مشعر در استان خود اینجا کلیک کنید.
 
6-خرید لوازم احرام:
حتما در شهر شما هم مراکزی برای فروش لوازم احرام وجود دارد . معمولا در جلسات آموزشی کاروان هم گروهی برای فروش لوازم احرام حضور دارند . اما دقت کنید که نیاز نیست همه این لوازم را خریداری کنید بلکه فقط به خرید لوازم ضروری اکتفا کنید. 
 
لوازم احرام ضروری آقایان :
1- دوقطعه حوله احرام سفید (میتوانید از 2 قطعه پارچه چلوار نخی با عرض 120 و طول 200 سانتی متر استفاده کنید). بنظر من برای خرید حوله دقت زیاد کنید و بخاطر چند هزار تومان ، جنس درجه 2 نخرید . حتما بهترین جنس حوله نخی را انتخاب کنید و انشا الله در سالهای متمادی توفیق تشرف پیدا کنید و از همین حوله استفاده کنید.
2-دمپایی که روی پاها را کامل نپوشاند (ترجیحا سفید)
3-همیان یا کمربند بدون دوخت
4-دکمه مخصوص بستن لباس احرام
* شما با همین چند مورد میتوانید مُحرم شوید و بقیه اقلام ضروری نیست . هر چند نفر یک قیچی کوچک و یک ناخن گیر هم نیاز خواهید داشت که اگر همراه نداشته باشید، پیدا کردنش در بین هم کاروانی ها سخت نیست . همین!!!
لوازم احرام ضروری خانم ها :
خانم ها هیچ لوازم ضروری نیاز ندارند ! و با لباس معمولی(با حجاب کامل) هم میتوانند مُحرم شوند اما مرسوم است (واجب نیست) لباس و کفش سفید بر تن می کنند . پس خانم ها با سلیقه خودشان لباس تهیه کنند و از آن استفاده کنند . به همین سادگی...
 
7-شرکت در جلسات آموزشی کاروان:
هر کاروان موظف است در ایران قبل از سفر 3 جلسه آموزشی برای زائرین برگزار نماید . معمولا در اکثر استان ها یک جلسه آموزشی متمرکز برای همه زائرین آن استان برگزار میگردد که توسط سازمان حج و زیارت برگزار میگردد و 2 جلسه هم توسط کاروان در یکی از مساجد یا حسینیه های شهر انجام می شود . حضور در این جلسات واقعا مهم است ... تاکید میکنم حضور در جلسات را جدی بگیرید.
 
8-دریافت ارز زیارتی
کلیه زائرین سرزمین وحی میتوانند پس از صدور ویزا (تقریبا 5 روز قبل از تاریخ پرواز) با اصل و فتوکپی شناسنامه و کارت ملی به شعب ارزی بانک ملت مراجعه و نسبت به دریافت ارز با نرخ مبادله ای به میزان هر نفر بزرگسال (بالای 12 سال) 200 دلار و هر نفر 2 تا 12 سال 100 دلار اقدام نمایند . حضور همه زائرین در هنگام دریافت ارز ضروری است اما در موارد خاص سرپرست خانوار می تواند با همراه داشتن اصل و فتوکپی مدارک بستگان درجه یک با تایید رئیس شعبه نسبت به دریافت ارز اقدام نماید.
ویرایش 93/12/4: برخی  شعب ارزی منتخب بانک ملی هم نسبت به پرداخت ارز زیارتی اقدام میکنند . جهت آشنایی با این شعب در استان خود به اینجا مراجعه کنید.
میزان ارز مجاز همراه زائرین حداکثر هر نفر 5000 دلار می باشد که در صورت نیاز باید از صرافی های سطح شهر با نرخ آزاد تهیه نمایید. . 
شعب ارزی بانک ملت در استان خود را از اینجا جستجو کنید.
برای مشاهده نرخ ارز مبادله ای زائرین اینجا کلیک کنید.
برای مشاهده نرخ ارز آزاد در صرافی ها اینجا کلیک کنید.
 
در خصوص مسایل مرتبط با ارز و خرید و تبدیل ارز و ... در پست های بعدی مفصل توضیح خواهم داد اما موقتا این نکته را عرض کنم که به هیچ وجه در عربستان پول ایرانی خرج نکنید چون فوق العاده به ضرر شما خواهد بود . توصیه اکید من این است که فقط دلار همراه خود ببرید و در عربستان تبدیل به ریال سعودی کرده و خرج نمایید . 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۶/۱۷
مجتبی مهرجو

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">