روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی

لَبَّیکَ الّلهُمَّ لَبَّیکَ، لَبَّیکَ لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ، إنَّ الْحَمْدَ وَ النِّعْمَةَ لَکَ وَالْمُلکَ، لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ

روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی

لَبَّیکَ الّلهُمَّ لَبَّیکَ، لَبَّیکَ لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ، إنَّ الْحَمْدَ وَ النِّعْمَةَ لَکَ وَالْمُلکَ، لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ

روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی
این وبلاگ کاملا شخصی می باشد
mehrjoor.ir
آخرین نظرات
جمعه, ۱۶ خرداد ۱۳۹۳، ۰۶:۱۱ ق.ظ

آسیب های معنوی آخر الزمان

بسم الله

آخرالزمان

هنگامه غیبت امام عصر و دور بودن از رهبر و راهنمای راستینی که آدمی را به سر منزل مقصود برساند می تواند آسیب هایی بس جبران ناپذیر با خود به همراه داشته باشد که در روایات اسلامی نیز فراوان بدان اشاره شده است. در نوشتاری که پیش رو دارید به برخی از این آسیب ها اشاره خواهیم کرد.


 

خروج از دین

مهمترین خطری که در زمان غیبت امام زمان(علیه السلام) ما را تهدید می کند، خطر از دست رفتن اعتقادات صحیح و بی دین شدن است. به همین جهت در خصوص زمان غیبت، سفارشات اکیدی به مراقبت از دین شده است. در زمان غیبت امام زمان(علیه السلام)، غریبانه زیستن، انسان را در برابر انحرافات، بهتر حفظ می کند، این صفتی است که مۆمنان از امام غریب خود حضرت بقیة الله الاعظم به ارث می برند.

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمودند: سوگند به خدایی که مرا به حق برانگیخت، قیام کننده اولاد من بر اساس پیمانی که خدا به وسیله من با او بسته است، از دیده ها غائب می شود تا بیشتر مردمان بگویند، خدا نیازی به آل محمّد(صلی الله علیه و آله) ندارد و گروهی در نشانه های او دچار شک و تردید شوند. هر کس آن زمان را درک کرد، محکم به دین خود چنگ بزند، و برای شیطان راه شک را ببندد، تا شیطان نتواند او را به شک انداخته، از دین و آئین من بیرون ببرد. چنانکه پدر و مادرتان را از بهشت بیرون برد، خدای تبارک و تعالی شیطان را دوست و ولیّ کسانی قرار داده است که به خدا ایمان نمی آورند.(بحارالانوار ج51ص86و145)

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمودند: زمانی می آید که هر کس بخواهد دینش را حفظ کند، باید از کوهی به کوهی و از پناهگاهی به پناهگاهی برود همچون روباهی که بچه هایش را برداشته، فرار می کند.(منتخب الاثرص437)

امیرالمۆمنین(علیه السلام) فرمودند: در زمان غیبت کبری، کسی بر دینش باقی نمی ماند و هر کس به شکلی دینش را از دست می دهد مگر مخلصان، تنها آن ها با روح حقیقت یقین تماس دارند.(بحارالانوار ج51ص110)

«هنگامی که تکبر و خودپرستی در اعماق دل ها نفوذ کرد، آن سان که سمومات در بدن ها نفوذ می کنند، گناه ها علنی شد و محرمات الهی سبک شمرده شد»

امام حسین(علیه السلام) فرمودند: او (مهدی(علیه السلام)) غیبتی دارد که در آن مردم بسیاری، از دین برمی گردند و گروهی دیگر بر دین حق (اسلام) ثابت باشند. برخی از روی سرزنش به آنها می گویند، اگر راست می گویند زمان ظهور امام شما چه وقت است؟!

آگاه باشید! آنها که در غیبت وی با تحمل رنج ها و تکذیب بی دینان بر عقیده ی خود ثابت می مانند، مثل کسانی هستند که با شمشیر در رکاب رسول خدا جهاد کردند.(بحارالانوارج13ص356)

 

رواج صفات رذیله در آخرالزمان

در روایاتی رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) از روی آوردن اهل آخر الزمان به صفات رذیله می فرماید:

هنگامی که مردم به دروغ گوش فرا می دهند، حرام و رشوه بخورند، ربا را جایز بشمارند، شراب و قمار و لهو و لعب را حلال بدانند... (الزام الناصب، ص195)

هنگامی که مردم برای کارهای ناشایست تعاون و همکاری کنند، و در احکام مذهبی از یکدیگر دوری جویند، برای دروغ، همدیگر را دوست بدارند و برای راست گویی از یکدیگر قهر کنند، ... اگر اینها واقع شود، اولاً عاق والدین می شوند، باران کمتر و در غیر این موضوع می بارد، لئیمان هر لحظه در افزایش و کریمان هر لحظه کاهش می یابند.(روزگار رهایی، ج2، ص708)

آخرالزمان
نزول کردن جایگاه والدین در آخرالزمان

متأسفانه در این دوره احترام به پدر و مادر کم رنگ می شود و از جایگاه خود تنزل پیدا می کنند. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بیان می کنند:

«... و می بینی که عاق والدین بودن رواج می یابد و پدر و مادر سبک شمرده می شوند». (منتخب الاثر، ص431)

« انسان به پدر و مادرش جفا می کند و با دوستانش از راه وفا و صفا وارد می شود». (الزام الناصب، ص182)

« فرزند به پدرش تهمت می زند، بر پدر و مادرش نفرین می کند و از مرگ آنها مسرور می شود». (منتخب الاثر، ص431)

« مرد به برادرش حسد می ورزد، به پدرش دشنام می دهد و با شریکان از راه خیانت وارد می شود». (الزام الناصب، ص181)

 

آسیب ها و بلایای معنوی پایان دنیا

در کلام رسول خدا (صلی الله علیه و آله) از دیگر آسیب ها و بلایای معنوی پایان دنیا می توان به این روایات اشاره کرد:

« هنگامی که روابط نامشروع علنی شود، ‌گناه، بهتان و مرزنشناسی آشکار گردد و ...». (بشاره الاسلام، ص133)

«هنگامی که پیوند خویشاوندی قطع شود، برای اطعام منت گذارند، مرحمت از دل بزرگان رخت بر بندد و حیا از روی کوچکان گرفته شود»(بحارالانوار، ج52، ص52)

« هنگامی که تکبر و خودپرستی در اعماق دل ها نفوذ کرد، آن سان که سمومات در بدن ها نفوذ می کنند، گناه ها علنی شد و محرمات الهی سبک شمرده شد». (بحارالانوار، ج52، ص264)

هنگامی که مردم برای کارهای ناشایست تعاون و همکاری کنند، و در احکام مذهبی از یکدیگر دوری جویند، برای دروغ همدیگر را دوست بدارند و برای راست گویی از یکدیگر قهر کنند، ... اگر اینها واقع شود، اولاً عاق والدین می شوند، باران کمتر و در غیر این موضوع می بارد، لئیمان هر لحظه در افزایش و کریمان هر لحظه کاهش می یابند

زنان و مردان آخر الزمان

پیامبر بزرگ اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) که ازدواج را سنت خود می دانسته اند، درباره زنان و مردان آخرالزمان روایت می کنند:

«هنگامی که طلاق بسیار باشد و حدود الهی اقامه نشود» (الزام الناصب، ص182)

«لعن الله الرجل یلبس لبسه المراه، و المراه تلبس لبسه الرجل؛ خداوند لعنت کند مردی را که جامه زن به تن کند، و زنی را که جامه مرد بپوشد». (نهج الفصاحه، ج2، ص473)

«هنگامی که مردها با مردها در می آمیزند و زن ها با یکدیگر»( المهدی، صص 199 و 219)

«هنگامی که زن ها جامه مرد بپوشند و پوشش حیا از آن ها گرفته شود». (نهج الفصاحه، ج2، ص474)

در روایات بر این مطلب تاکید شده که آن آسیب ها و آفت هایی را که در آخرالزمان وجود دارد بشناسید; زیرا اگر آنها را نشناسید ممکن است دامن شما را هم بگیرد. لذا اگر ما چنین مطالعه تفصیلی داشته باشیم می توانیم جایگاه خودمان را مشخص کنیم که: آیا ما از کسانی هستیم که نشانه های ارتداد از ارزش ها در زندگی آنها آشکار است یا از کسانی هستیم که ارزش های اسلامی در عمق وجودشان جای گرفته است.

موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۳/۰۳/۱۶

نظرات (۱)

دستش درد نکنه
پس می خاستی مث شما ( تشیع ) بعد 1400 سال بازم تو سر خودشون بزنند
یا مث شما رو در و دیوار و پشت ماشین بنویسید ( ظهور نزدیک است / شاید این جمعه بیاید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! )
برو  مرده پرست / نمیخام توهین کنم به هیچکس ولی باور کن شما لایق توهین به شعورتونید
شعور یه آدم در قرن 21 این قد پایینه که برای مرده 1400 سال قبل گریه می کنید
شما که رو شیشه اتومبیل می نویسید:
بیمه ابوالفضل !!!!!!!!!!!  بیمه علی اصغر  شیر خواره!!!!!!!!!!!!!!
بیمه امام حسین !!!!!!!!!!!!!!
بیمه فلانی و فلانی و فلانی 
یه آدم پیدا میشه که بنویسه : بیمه پیامبر !!!!!  یا بیمه  خدا !!!
نه...............  چون اینا دین هستند  نه   مذهب
مذهب پرست های مرتجع 
برید یه خورده  فک کنید 
ببینید این برای خداست یا برا  مذهب!!!!
نمیخام که سنی بشی / میخام شیعه دیندار بشی نه مذهبی
خلاصه بای بای / در ضمن به بقیه مردم گیر بیخود نده!!

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">