روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی

لَبَّیکَ الّلهُمَّ لَبَّیکَ، لَبَّیکَ لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ، إنَّ الْحَمْدَ وَ النِّعْمَةَ لَکَ وَالْمُلکَ، لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ

روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی

لَبَّیکَ الّلهُمَّ لَبَّیکَ، لَبَّیکَ لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ، إنَّ الْحَمْدَ وَ النِّعْمَةَ لَکَ وَالْمُلکَ، لاشَریکَ لَکَ لَبَّیکَ

روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعی
این وبلاگ کاملا شخصی می باشد
mehrjoor.ir
آخرین نظرات
چهارشنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۲، ۱۰:۲۴ ق.ظ

سخنان کوتاه امام حسن عسکرى (علیه‌السلام)

بسم الله


امام حسن عسکری (ع) می‌فرمایند: از فروتنی است اینکه هر که بر تو بگذرد، سلامش گویی؛ و در مجالس، پایین نشینی را اختیار نمایی.


ولادت امام حسن عسکری(ع)

1- جدال مکن که احترامت از بین می‌رود و شوخی مکن که بر تو گستاخ می‌شوند.

2- هر که به پایین نشینی در مجلس رضایت دهد، خدا و فرشتگان، پیوسته بر او رحمت فرستند تا برخیزد.

3- به کسی که از او [درباره امامت] دلیل درخواست کرده بود نوشت: هر که نشانه‌ای یا دلیلی درخواست نماید و به درخواست خود دست یابد و سپس از کسی که نشانه‌ای درخواست کرده بود [یعنی از امام] برگردد، دو برابر عذاب شود؛ و هر که ثابت قدم بماند، از جانب خدا تأیید گردد. مردم چنین عادت کرده‌اند که نامه‌هایی جعل نمایند و منتشر سازند. از خدا راه حقّ را خواهانیم که بر سر دو راهیم: سرسپردگی یا نابودی؛ و سرانجام کارها به دست خداست.

4- در پاسخ به نامه یکی از شیعیانش که اختلاف میان شیعیان را به استحضار ایشان رسانده بود، مرقوم فرمودند: به راستی، خدا با خردمند گفتگو دارد و مردم درباره من سه گروه شده‌اند: یک گروه بینا به راه نجات و چنگ زننده به حقّ و آویخته به شاخه حقیقت و هیچ شک و تردیدی [در دل] ندارند و جز من پناهی برای خود نجویند.

گروه دیگر، حق را از حق‌شناسان به دست نیاورده‌اند و مانند دریانوردان، هنگام موج به حرکت درآیند و هنگام سکون دریا، آرام گیرند و گروهی هم تحت سلطه شیطانند و کارشان رد بر اهل حق و دفع حق به باطل است که آن نیز به خاطر آن حسدی است که در دل خود دارند؛ پس آن کس را که به راست و چپ می‌رود واگذار؛ زیرا اگر چوپان بخواهد گوسفندان خود را گرد آورد با کمترین تلاشی آن کار را انجام می‌دهد. از افشای اسرار و ریاست‌جویی پرهیز کن که این دو، مایه نابودی است.

جدال مکن که احترامت از بین می‌رود و شوخی مکن که بر تو گستاخ می‌شوند.

5- از گناهانی که مورد بخشش قرار نگیرد، یکی این است که گناهکار بگوید: کاش جز به خاطر این گناه، بازخواست نگردم. سپس امام حسن عسکری (علیه‌السلام) فرمود: شرک ورزیدن مردم، نامحسوس‌تر از حرکت مورچه بر روی گلیمی سیاه در شب تاریک است!

6- بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ به اسم اعظم خدا، نزدیک‌تر از سیاهی چشم به سفیدی آن است.

7- هنگامی که گروهی از شیعیان در امامت حضرت امام حسن عسکری (علیه‌السلام) اختلاف کردند، حضرت با دست‌خط مبارک خود، چنین مرقوم فرمودند: هیچ یک از پدرانم، آن‌گونه که من گرفتار تردید گروهی از شیعیان واقع شدم، مورد تردید واقع نشدند. اگر این موضوع [امامت] که شما به آن معتقد و پایبندید، موقت بود و منقطع می‌شد، جای شک و تردید داشت؛ ولی اگر امامت، امری است پیوسته که تا امور الهی جریان دارد پابرجاست؛ دیگر این شک و تردید چه معنا دارد!؟

از گناهانی که مورد بخشش قرار نگیرد، یکی این است که گناهکار بگوید: کاش جز به خاطر این گناه، بازخواست نگردم.

8- مهرورزی نیکان برای نیکان، ثواب است برای نیکان؛ و مهرورزی بدان نسبت به نیکان، فضیلت به شمار می‌آید برای نیکان؛ و کینه ورزی بدان به نیکان، زینت است برای نیکان؛ و کینه ورزی نیکان به بدان، رسوایی است برای بدان.

9- از فروتنی است اینکه هر که بر تو بگذرد، سلامش گویی؛ و در مجالس، پایین نشینی را اختیار نمایی.

10- خنده‌ای که از روی تعجب نباشد، از نادانی است.

11- یکی از بلاهای کمرشکن، همسایه‌ای است که چون خوبی بیند، پنهانش سازد و چون بدی بیند، فاشش نماید.

منبع: تحف العقول / ترجمه حسن زاده، ص 887.

موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۲/۱۱/۳۰
مجتبی مهرجو

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">